Тренер не видалився — уже перемога. Нова реальність збірної України

Національна збірна України розпочала відбір на ЄвроБаскет 2025 з двох поразок у двох матчах. І якщо виїзна від словенців була досить логічною, зважаючи на рівень та клас команд, то “домашня” від аутсайдера групи збірної Португалії (Україна на 35 місці в рейтингу ФІБА, Португалія на 54-му) стала несподіванкою для всіх.

Португалія вела в рахунку протягом майже усього матчу, з третьої до 28-ї хвилини українці жодного разу не виходили вперед. У великій перерві команда Віталія Степановського програвала мінус 15.

Українці героїчно відігралися, вигравши третю чверть — 27:15 (першу і другу програли 16:26 і 16:21).

За рахунку 74:74 українці не влучили три 3-очкові кидки поспіль. А рівно за 24 секунди до завершення четвертої чверті рахунок був 77:79. Віталій Степановський після тайм-ауту вирішив атакувати зі своєї половини майданчику. Вбивати аж цілих 24 секунди часу в надії на влучний кидок — рішення тренера, відповідальність тренера. Кожен зробить власні висновки, чи це самовпевнено, чи пробувати атакувати швидко і зберігати купу часу — це ризиковано… І що з цього ризикованіше…

З позитиву в цьому матчі. Те що змогли відігратися з мінус 15. Хоча зі збірною рівня Португалії не мали б мати цих мінус 15, для початку. І те що головний тренер не видалився. Власне, все. А ні, ще гра Андрія Войналовича, який неймовірно стабільний і продуктивний у збірній Степановського.

Громадяни України І. Санон та Д. Лукашов передають привіт з залу через дорогу. Нагадаємо, збірна України мала не повну заявку на обидва матчі кваліфікації.

Про В.Геруна не планувала нічого писати, але слова одного поважного пана “Геруну далеко їхати? Ну так можемо не поїхати на ЄвроБаскет” змусили замислитися. Що значить далеко летіти? Заради національної збірної? Серйозно? Я не прибічник такого роду порівнянь, однак воно тут саме самою напрошується. А двом моїм знайомим стоматологам, які місяць працюють у Києві, щоб не втрачати практику, а потім їдуть і наступний місяць надають першу допомогу пораненим на Сході України, не далеко їхати? По часу десь так само. Але у нас комфортно літаком, з літака у 4-зірковий готель — далеко і важко. Заради національної збірної України.

Втім, не виклик до збірної людини, яка має у середньому за 15 матчів Єврокубку 17 хвилин, 8,8 очка (40,4% 3-очкових — 23 з 57-ми, 91,7% штрафних), 7,7 РЕ заслуговує на те, щоб про це говорили публічно. Бо він не один з 20-ти українських гравців Євроліги і Єврокубка, що ми можемо дозволити собі його не викликати. І в цьому місці спадає інша цікава думка, так, у нашій збірній гравці клубів з Румунії, Чорногорії, Угорщини, Польщі… Але. У збірній 2013 року були гравці клубів з Румунії, Болгарії, Польщі, “Дніпра” (тоді середняка Суперліги) і все того ж “Обрадойро”…

На останній хвилині третьої чверті Олександр Анатолійович Волков встав і вдарив ногою стілець — після двох програних підбирань на власному щиті протягом 10 секунд, власне, яких підбирань, після 29 переглянутих до того хвилин. Збірна повернулася на той рівень, на якому була до Майка Фрателло. На жаль, відповідальним за це людям настільки це неважливо, що вони можуть не викликати до збірної здорових Геруна, Санона, Лукашова… При цьому заявляти, що всі найсильніші і всі здорові обов’язково мусять грати, інакше будуть суворо дискваліфіковані. Розпач і безнадія. Тренер не видалився — уже перемога. Нова реальність збірної України.