Олександр Ковляр: “Прометей” зв’язувався з моїм агентом. Я міг би там отримувати втричі більшу зарплату. Але хочу бути легіонером. Так моя відповідальність більша”

Гравець “Калева/Крамо”, який цього року дебютував за національну збірну України, вийшов до півфіналу Кубка Європи, фіналу чотирьох Латвійсько-Естонської ліги, став чемпіоном Естонії і був визнаний MVP фінальної серії – Олександр Ковляр дав інтерв’ю балтійському виданню sport.delfi.ee.

– Коли ти зрозумів, що будеш баскетболістом?
– Баскетбол прийшов до мене швидко і цілком природно. Коли у 15 років я потрапив до збірної України U16, я зрозумів, що можу вийти на високий рівень. Пам’ятаю, коли я вперше вийшов на майданчик у матчі української Суперліги у віці 18 років і проти мене грав натуралізований баскетболіст збірної України Стів Бьортт. Йому було 37 років, але він був у чудовій формі і вмів дуже добре читати гру. Коли я одного разу повернув голову, він уже був позаду мене. Я подумав: гарна штука. Тоді для мене було абсолютно неможливо зупинити його. Можливо, тепер я міг би.

– Якими були твої перші дні повномасштабної війни в Україні?
– У нас у складі “Хіміка” було шестеро американців. За кілька тижнів до початку війни посольство США повідомило їм, що краще поїхати додому. Двоє прислухалися і поїхали.
17 лютого, тобто за тиждень до перших вибухів, відбулася нарада, на якій головний тренер підтвердив, що все так, як було вісім років тому – інформаційна війна і все має бути добре. У нас мала бути ранкова зарядка, я прокинувся, включив телевізор і дізнався, що росія бомбить Україну. Я жив на півдні країни і там нічого такого не було. Я зателефонував мамі, яка працює в школі, і ми обговорили, що робити. До такого не можна бути готовим, а незнання було дуже великим. Я не виходив з кімнати більше двох тижнів. Це було зовсім нереально, коли ти йдеш з квартири на вулицю і бачиш танки.

– Як ти для себе прийняв рішення, що робити далі?
– Чесно кажучи, багато баскетболістів вважали, що вони можуть бути більш корисними для країни, якщо будуть грати і разом з цим розповсюджувати інформацію про війну. Наприклад, в Україні я грав разом з українцями, які приїхали в Кейлу, з Вадимом Козаком, який виступав за “Пярну”. Я знаю Козака з шести років, ми шкільні друзі. Зрештою мама, бабуся та родина дядька вирішили виїхати з України. Ми їхали машиною до Молдови, а звідти автобусом до Варшави. Це була досить божевільна поїздка, тому що вона тривала три дні замість звичайної одноденної поїздки. Я був в автобусі, коли агент подзвонив і сказав, що мене хоче бачити “Тарту”. Я підписав контракт прямо в автобусі.

– Твої мама і бабуся в Естонії?
– Після сезону в “Тарту” вони поїхали, але цієї зими на два місяці мене відвідувала мама. Ймовірно приїде і влітку. У Южному ситуація стала спокійнішою. Звучать сирени і літають дрони, але наша ППО там працює добре. Плюс до жаху звикаєш.

– Наскільки ти стежиш за тим, що відбувається в Україні?
– Спочатку я читав новини щодня і ретельно, але цього сезону я намагався читати менше. Це дуже морально руйнує і впливає на гру. Але українців зламати непросто, і росіян ми виженемо з країни.

– Як тебе прийняли в “Тарту”?
– Чудово. Я отримав велику квартиру для себе, мами та бабусі, і міг тренуватися. Я намагався якомога менше думати про війну і зосередився на грі. Не торкався м’яча три тижні. Перше тренування було досить смішним, тому що я забив один з десяти кидків. Довелося запевняти тренера, що насправді я можу кидати. На щастя, пройшла перша гра, і все пішло добре. Ми програли “Пярну” у фіналі, але я отримав хороший досвід.

– Коли “Калев” зв’язався з тобою?
– І для мене, і для агента було великою несподіванкою, коли вони зв’язалися зі мною минулого літа. За словами тренера, я дуже схожий на нього за часів його кар’єри. Можливо, це було вирішальним. Тренер, який колись тренував мене в Україні, запрошував мене до Румунії, але мені дуже сподобалася Естонія, і я зіграв з “Калевом/Крамо” в єврокубках.


– Цьогорічний євросезон був успішним для “Калева”. В чому передумови успіху?
– Для мене це не було великою несподіванкою. Цей колектив дуже згуртований і його сміливо можна вважати сім’єю. Навіть у разі програшу між гравцями не виникає непорозумінь. У НБА половина команд проводить 82 ігри за сезон, у нас було 78. Звичайно, поїздки були досить важкими, але це частина нашої роботи, і це об’єднало нас.

– Євросезон завершився поразкою від “Шолє”. Велика увага вболівальників стала фатальною?
– Ні. Ми професіонали. Якщо команда проводить історичний євросезон, увага вболівальників є нормальною і не повинна відволікати гравців. Це частина нашої роботи. На жаль, у нас просто був поганий день у Шолє.

– В той же час Фінал чотирьох Латвійсько-Естонської ліги теж пройшов невдало…
– У нас були проблеми з поверненням з Франції після матчу з “Шолє”. Після проблем з дорогою нам було досить важко морально і фізично грати з ВЕФом. Ми провели чудовий регулярний сезон, програвши лише п’ять ігор, з яких дві протягом першого тижня. У нас був вихідний після фіналу, головний тренер провів дві зустрічі після цього, де він сказав, що “буває, трапляється”, але тепер ми повинні працювати і виграти чемпіонат Естонії. Якби ми мали кілька днів на підготовку після матчу з “Шолє”, впевнений, що ми би зіграли у фіналі проти “Прометея”. Після нашого четвертого місця подейкували, що “Тарту” — найкраща команда Естонії. Ми хотіли довести, що це не так. Перед іграми плей-оф ми домовилися виграти всі серії з рахунком 3:0, і ми це зробили. Я також отримав нагороду MVP фінальної серії.
Насправді я трохи засмучений закінченням сезону, тому що ми були з цими хлопцями протягом десяти місяців, і багато з них йде з команди.

– Ти досить рано підписав контракт з “Калевом” на наступний рік. Чому?
– Я почуваюся комфортно в цій команді, і мені подобаються тренери. Я знав, що влітку отримаю нові пропозиції. Наприклад, “Прометей” зв’язався з моїм агентом. Я міг би там отримувати втричі більшу зарплату, але я не хочу бути місцевим гравцем в українському клубі, я хочу бути легіонером за кордоном. Так моя відповідальність більша. Мені дуже подобається “Калев”, вони вірять у мене, я отримую хвилини. У 20 років головне набратися досвіду і тоді пора буде робити наступний крок.

– Минулого року Раннула виграв золото чемпіонату з “Пярну”, цього року він зробив те ж саме з “Калевом”, і клуб також досяг успіху в Європі. У чому його секрет?
– У нього дуже дружні стосунки з гравцями. Іноді Хейко не справляє враження тренера, він схожий на твого товариша по команді. Я ніколи раніше не відчував нічого подібного в жодному клубі, але це щось особливе, і це створює чудову атмосферу в команді. З ним можна пожартувати. Це дуже допомагає психологічно, якщо ти відчуваєш, що тобі довіряють.

– Що ти найбільше покращив протягом року?
– Я відчуваю, що можу краще читати гру та приймати правильні рішення. Але головне все-таки психологічна сторона, тому що я став набагато впевненіший. Я точно ще не закінчений гравець. Як тренер, Хейко мені дуже допоміг, тому що він знає, що я повинен робити на майданчику. Баскетбол починається з плеймейкера, тому що якщо я впевнений у собі, то впевнені і мої товариші по команді. У цьому сезоні було кілька ігор, коли ми з Елом Гілбертом не витримали тиску, і це відразу вплинуло на гру всієї команди.

– Чи є у тебе приклади для наслідування в баскетболі?
– Кайрі Ірвінг.

– Тобі також подобається його теорія пласкої землі?
– Ні-ні, це його власні справи. Але мені дуже подобається, як він пересувається майданчиком і знаходить моменти для кидків. Я не хочу грати, як він, але є чому навчитися з його рухів.


– Деякі гравці мріють потрапити в НБА, інші – в Євролігу. Які твої цілі?
– Я виставив свою кандидатуру на драфт НБА, але це було більше для того, щоб привернути увагу тренерів, і незабаром я зніму її. Я розумію, що я європеєць і потрапити до НБА – це лише мрія. Але моя мета – через три роки грати в Євролізі. Якщо буду працювати і розвиватися далі, то потрапляння у Євролігу – перестане бути мрією, я цього досягну.
Мені обов’язково потрібно працювати над собою. Цього року я мав 43% з дальньої дистанції, що досить добре, але мій кидок повинен бути стабільнішим. Я можу також удосконалити себе фізично, все більше уваги приділяю відновленню і харчуванню. Але баскетболу вчишся все життя, навіть у 30 років.

– Як баскетболіст відпочиває влітку?
– Я не візьму м’яч в руки раніше середини червня, тому що моєму мозку потрібно кілька тижнів відпочити від баскетболу. Звісно, я сумуватиму за грою, можливо, покидаю кілька разів, але зараз я трохи відпочину від тренувань з м’ячем. Ви втомлюєтеся не від баскетболу, а від фізичних вправ як рутини. Також я люблю своїх товаришів по команді та тренерів, але добре побути окремо він них деякий час.

 

Фото FIBA