“Функцією держави має бути створення умов для занять спортом, а не управління спортом”

У середу, 31 травня, у студії IDEALIST MEDIA відбулася презентація концепції законодавчих змін, що спрямовані на демонтаж тих норм і практик у системі управління спортом в Україні, які сформувались під час радянських часів і зараз унеможливлюють реформування цієї сфери відповідно міжнародних принципів.

Концепцію представили Олександр Ларін – експерт у сфері організації та управління спортом, співзасновник ГО Sports context, генеральний секретар Федерації баскетболу Україні (2010-2015), заступник Міністра спорту України (2010 р.), Сергій Левчук – президент Федерації карате (2014-2019), член правління Європейської федерації карате, співзасновник ГО Sports context, Жан Беленюк – народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради з питань молоді та спорту, Олімпійський чемпіон і Тарас Самборський – юрист, керуючий партнер юридичної компанії “Міжнародна консалтингова група”.

Яка ж радянська спадщина досі залишається у сфері спорту в Україні? Це посилений державний контроль, централізоване планування та фінансування, адже фінансова підтримка видів спорту концентрується в міністерстві і воно займається операційною діяльністю — відправляє у відрядження, наймає транспорт, це непритаманна діяльність, яка забирає більшу частину часу роботи міністерства. Крім того, засновники ГО Sports context наголошують на відсутності стимулів розвитку приватної ініціативи.

“Міністерство дуже слабо працює над створенням умов для занять спортом, а більше управлінням спортом. А функцією держави має бути саме створення умов для занять спортом, а не управління спортом”, – зазначив Олександр Ларін.

“Чому саме зараз ми підіймаємо це питання. Зараз найскладніший період в історії нашої держави, йде надзвичайно страшна війна. А ми підіймаємо тему спорту. Звучать тези: не на часі. З ким і заради чого і проти чого зараз триває війна? Адже війна йде не лише в збройному її вигляді, у вигляді протистояння армій. Це війна з надзвичайно жорстокою тоталітарною імперією, серед цінностей якої є повне нехтування, як життям людини, так її свободами, її правом на самовираження, нехтування правом людей на отримання інформації, на конкуренцію, на вільний вибір. У той же час у такій сфері, як спорт, Україна зберігає ту саму систему, ті самі цінності, які притаманні як нашому ворогу, так і загалом радянській системі. Спорт є сферою, яка за понад 30 років незалежності не зазнала жодних змін. Ми користуємося Законом, який є калькою з радянського. Це повне нехтування прозорістю, це повний авторитаризм у прийнятті рішень, що призводить до неефективного використання коштів платників податків”, – пояснив Сергій Левчук. – “Тому твердо переконаний, що саме зараз на часі, коли є запит на докорінну зміну системи, і ми докладемо всіх зусиль і результати все таки будуть”.

Тарас Самборський розповів, як нова система має працювати:

“Задачі, які стоятимуть перед грантовою системою державної підтримки: визначення основним розпорядником державних коштів не міністерство, а федерацію, яка прийматиме основні операційні рішення з управління цими коштами. Наступним моментом має бути оцінка діяльності федерації, яка потім буде відображатися на обсягах фінансування тієї чи іншої федерації”.

“Цілі Закону — усунути можливості втручання державної бюрократії, як однієї з головних причин порушення Олімпійської Хартії щодо автономії спорту. Друге — зниження неправомірного, з погляду міжнародної системи спорту, бюрократичного тиску на федерації, тренерів, спортсменів”, – озвучив мету ініціативи ГО Sports context Жан Беленюк.

 

Зображення ГО Sports context