30 років тому The Other Dream Team здобула бронзу на Олімпіаді-1992

1992 рік. В Олімпійському баскетбольному турнірі вперше в історії взяли участь професіонали з NBA.

Майкл Джордан, Скотті Піппен, Джон Стоктон, Карл Мелоун, Меджик Джонсон, Ларрі Бьорд, Патрік Юінг. Пишеш ці імена і ніби доторкаєшся до святого.

Втім, з ними все ясно. Це найкраща збірна евер.

Сьогодні, а тим більше в контексті того, що нині відбувається в Україні, хочеться поговорити про іншу дрім тім.

Любові і поваги вони заслуговують не менше, ніж перелічені американські легенди, як мінімум за їхнє ставлення до баскетболу, як максимум за їхнє ставлення до своєї країни та свободи.

Це колишня радянська республіка, де радянську окупацію завжди називали окупацією, куди наші бабусі, чи то пак, батьки їздили “до Європи”.

Після розпаду СРСР збірна Литви з баскетболу не могла собі дозволити участь в Олімпіаді 1992 року.

Шарунас Марчюльоніс, уже тоді будучи досвідченим гравцем NBA запропонував уряду Литви зібрати команду, яка спробувала би кваліфікуватися на Олімпійські ігри. Його пропозиція була прийнята, але була одна суттєва проблема – країна була банкрутом.

Марчюльоніс уже умовив свого друга Доні Нельсона, скаута «Уорріорз», обійняти посаду асистента головного тренера збірної, і вони разом почали шукати фінансову допомогу. Шарунас віддав частину грошей зі свого контакту з «Голден Стейт» вартістю 1,28 мільйона доларів, але потрібно було більше.

Шарасу подзвонив представник гурту Grateful Dead, учасники якої були натхненні боротьбою Литви за незалежність. Шарунас і Нельсон вирушили за адресою в Сан-Франциско і під’їхали до якогось старого гаража.

«Можете уявити подібне у наші дні? Я в гаражі у «Grateful Dead» з їхньою атмосферою трави? Та я завалив би будь-який тест на наркотики, обов’язковий для NBA!», – згадував Шарас.

 

«Мужик, вам усім важлива свобода і незалежність, і ми схожі на вас і ми вас підтримаємо», – сказав тоді Джеррі Гарсія Марчюльонісу.

 

Учасники гурту виписали Марчюльонісу чек на п’ять тисяч доларів, і, що важливіше, надали литовській збірній права на продаж футболок, які були придумані для концерту у Бостоні.

Футболка із зображенням усіх членів американської Дрім Тім була лише другою футболкою, що найбільше продавалася на Олімпіаді в Барселоні.

Продаж литовських футболок під час Олімпійських ігор у Барселоні профінансував поїздку збірної Литви до Атланти 1996-го, де вони здобули другу бронзову олімпійську медаль з баскетболу в історії країни.

Литовські футболки – психоделічний шедевр, прикрашений офіційними кольорами нації (зеленим, червоним та жовтим) та символом скелета групи «Grateful Dead» – і тепер, через 30 років, усе ще найбажаніша з усіх для тих, хто любить Баскетбол.

 

У той день, коли збірна США мала зустрітися з литовською командою в півфіналі турніру, Майкл Джордан був настільки стурбований майбутнім матчем, що зіграв тридцять шість лунок гольфу.

Нагадаємо, четверо з основної п’ятірки литовців були у складі радянської команди, яка обіграла США у Сеулі 1988-го.

Джордан узяв Шарунаса на себе. В якийсь момент гри Майкл вирішив, що протягом шести хвилин не дозволить Марчюльонісу зробити жодної корисної дії. І у більшості атак Шарас навіть не отримував м’яча.

«Шарунас був настільки гарний із м’ячем у руках, що найкращим рішенням було не давати йому його отримати. Неможливо полювати на нього протягом всієї гри, але його можна зупинити на деякий час», – казав Джордан.

Але найважливіший момент для литовців стався через два дні в матчі проти «Об’єднаної команди».

Для литовців, звісно, «Об’єднана команда» була Радянським Союзом. Литовці не могли його програти і не програли. Сабоніс, який сам грав із болем у колінах, постійно кричав на партнерів, закликаючи їх боротися до кінця. І це був безумовно один з найголовніших днів для литовського баскетболу.